Sır: Taşeron yasası beklentileri karşılamadı
Taşeron işçilere kadro düzenlemesinde hangi işçiler yararlanacak,  Aranan şartlar ne,  Mali ve sosyal hakları ne olacak, belediye ve il özel idarelerinde ile bağlı kuruluşlarında çalışan taşeronların durumu ne olacak ve daha birçok konuyu biz sorduk, Hür Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Sinan Sır cevapladı.

YENİ ÇIKAN TAŞERON YASASI İLE İLGİLİ BİZE BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

“Malumunuz Türkiye’de 1 milyondan fazla taşeron emekçi kardeşlerimiz yıllardır hükümetten bu haberi bekliyorlardı. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımızın yaptığı grup toplantısında taşeron kardeşlerimizi sevindirecek haber verdiler. Maalesef Maliye bakanının yorumları taşeron kardeşlerimiz üstünde soğuk bir duş yarattı. Bizler sendikacılar olarak devletimizden yıllardır beklediğimiz bir haberdi. Biz istiyorduk ki, Hükümetimiz tarafından ayrım yapmaksızın bütün kamuda çalışan kardeşlerimize bir an önce ayrımsız ve eşit bir şekilde kadro verilmesiydi ama maliye bakanımızın yaptığı açıklamada kadro yerine 3 yıllık toplu iş sözleşmeleri bazında bu işin götürülmesi ve Belediyeler ile Özel İdareler bünyesinde çalışan kardeşlerimize bu kurumlara ait birer şirket adı altında bu işi yürütmek, buda bize göre iş güvencesi yasasına aykırı bir şey, biz buna iş güvencesi (kadro) gözü ile bakmıyoruz.”

KADROYA GEÇENLER KIDEM TAZMINATI ALACAKLARMI?

“Kıdem tazminatı çalışanlar arasında ciddi bir psikolojik rahatsızlık yaratmıştır. Biz sendikacılar olarak bunu yakinen takip ediyoruz. Kıdem tazminatı olmazsa olmazlarımızdan birisi, Başbakanın söylediği, hiçbir taşeron kardeşimiz dışarda kalmayacak şekilde kadroya kavuşacak şekilde yapılan açıklama bizi çok sevindirmişti. Ben eminim ki bütün taşeron kardeşlerimiz bir ömür boyu Başbakanımıza ve hükümetimize dua edecektir. Bunu hiçbir zamanda unutmayacaktır.  Ama maliye bakanının dediği şartlarda olursa bu hem taşeron kardeşlerimizi rahatsız edecek hemde yıllardır bekledikleri o müjdeye kavuşmamış olacaklar.”

HANGİ TAŞARONA KADRO VERİLECEK?

“Şu anda resmi olmamakla beraber şuanda kamuda istihdam edilen taşeron kardeşlerime kadro değil de 3 yıllık bir sözleşme yapılması planlanıyor. 3 yıllık sözleşme sonrasında işveren isterse sözleşmeyi yenilerken kapı dışarı edebilir. Buda kafamızda soru işaretleri yaratıyor. Bunun dışında özel idarelerde ve belediyelerde, belediye bünyesinde şirketler bu daha önce Urfa belediyesinde Belsan şirketi gibi bir şirket kurup bu arkadaşlarımızı o şirket altında istihdam etmek, buda bizi gerçekten düşündürüyor. Sözleşme 3 yıllık olduğu için bu 3 yılın sonunda ne olacak ne bitecek o meçhul, biz bunları geçmiş hükümetler döneminde yaşadık 2001 yılında dönemin Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu o jesti hala unutmuş değilim, geçmişe dönük çalışan bütün geçici, yani bugünün taşeron işçileri o zamanda geçici işçiler vardı.  O zaman kadro verilirken 3 ay ücretsiz çalışıp o 3 ayın sonunda ayrım yapmaksızın herkese yani Türkiye genelinde yaklaşık olarak 50-55 bin kişiye kadro verildi. Gönül isterdi ki hükümetimizde bu taşeronlara kadro tahsil ederken böyle bir düzenleme ile milletin önüne çıkmış olsalar idi eminim ki bu kardeşlerimiz buna hiçbir itirazda bulunmayacaklardı. Biz sendikalar ve taşeron işçiler olarak hükümetimizi zor durunda bırakacak olan işlere imza atmayız.  Bizim tek yapılmasını istediğimiz konu bu arkadaşların biran önce iş güvencesine kavuşması tabi ki ekonomik şartlar olarak ta çok sıkıntıları var. “

YAPILAN ÇALIŞMADA SENDİKALARLA KONUŞULDUMU?

“Hükümetimizin aylardır yaptığı bu çalışmalar neticesinde sendikalar ile yuvarlak bir masada çalışma yapılmadığını biliyorum. Hükümetler ve ilgili bakanlıklar bunu sendikalar ile istişare edip böyle bir kanunun altına imza atmış olsalar idi, belki buğun bunları konuşmuyor olabilir idik.”

TAŞERON İŞÇİLERE VERİLEN HAKLAR SİZİ MENMUN ETTİMİ?

“Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun verdiği o müjde bizi ve çalışanları son derece memnun etti.  Biz bu kararı televizyon ekranlarında duyar, duymaz ayaklarımız yerden kesildi o kadar ki mutlu olduk, çünkü yıllardır beklediğimiz bir haberdi. Fakat akabinde maliye bakanının yapmış olduğu açıklama bizleri ve çalışanları son derece mutsuz etti. Ben bunu tekrar, tekrar söylemek istiyorum, Başbakanımızın vereceği sözün arkasında duracağını ve bununla ilgili ciddi çalışmalar yapıp bu çalışmalar sonucunda yine bizleri ve taşeron kardeşlerimizi memnun edecek bir karar çıkacağına ben umutla bakıyorum.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1