Ayhan, 11 Nisan’ı meclise taşıdı
Milletvekili Ayhan, “Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar, yeşil alanların insan sağlığı ve hayat kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Türkiye'de ilk defa kişi başına düşen yeşil alan miktarı ile kalp krizi, doğal ölümler ve intihar olayları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonunda kişi başına düşen yeşil alan miktarı arttıkça, kalp krizi, doğal ölümler ve intihar olaylarının gerçekleşme oranı azalmaktadır. Bu çalışmanın sonucu şunu göstermiştir ki yeşil alanların insan ruh ve beden sağlığı üzerindeki etkisi küçümsenmemelidir.” Dedi.

HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, “Ancak basında, neredeyse her gün, yeşil alanların bazı ekonomik getiriler uğruna heba edildiği haberleri yer almaktadır. "Urfa Gümrük Hanı'ndaki asırlık çınar ağaçları kesildi." , "Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Emniyet Caddesi'nde "prestij" adı altında yaptığı modern cadde çalışması kapsamında gencecik ağaçlara kıyıldı.", "Şanlıurfa'da yeşil alan olacak diye sözlerin verildiği 11 Nisan Meydan Projesi'nde beton yapılar yükseliyor: Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Kararında yer alan zemin üstü inşaatın alanın yüzde 10'unu, zemin altında yapılacak ticaret imar adası alanın yüzde 20'sini, zemin üzerinde yapılacak yapı yüksekliğinin ise 6 buçuk metreyi geçmemesi gerektiği şeklinde ibarenin yer aldığını, ancak ilgili firma tarafından buna riayet edilmedi.", "Şanlıurfa'nın Akabe mevkiinde henüz neden çıktığı bilinmeyen yangın 30 dönümlük alanda bulunan ağaçları kül etti." Haberleri bunlardan bazılarıdır. Yine imar planlarında yapılan değişikliklerle "yeşil alan" olarak belirlenen alanların imara açıldığı iddiaları basında yer almaktadır.” Diye konuştu.

Milletvekili Ayhan, bu bağlamda şu soruları yöneltti;

1.Dünya'da, Avrupa'da, Türkiye'de ve Şanlıurfa'da Kişi başına düşen "aktif yeşil alan" kaç metre karedir?

2.Dünya ortalamasında "aktif yeşil alana" sahip olmak için Türkiye'ye kaç metre kare yeşil alan kazandırılmalıdır? Dünya ortalamasında "aktif yeşil alana" sahip olmak için Şanlıurfa'ya kaç metre kare yeşil alan kazandırılmalıdır?

3.Türkiye'de "aktif yeşil alan" miktarını artırmaya dönük merkezi bir planlamanız mevcut mudur? Mevcut ise bu planlamanız nedir?

4.Yasalarca belirlenmiş oranda yeşil alana sahip olan il var mıdır? Varsa bu iller hangileridir?

5.Yasalarca belirlenmiş yeşil alan oranlarına ulaşmak için ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz?

6.Mevcut yeşil alanların bakımı ve korunması ile ilgili ne gibi ek tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

7.Şanlıurfa 11 Nisan Meydan Projesi'nde inşaat alanının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi'nce belirlenen oranı aştığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1