Öcalan Ceylanpınar Belediyesini meclise taşıdı

 Öcalan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği önergede çeşitli iddiaları gündeme getirdi. Öcalan önergesinde şunları söyledi:

''31 Mart Yerel Seçimleri'ne kadar AK Parti tarafından yönetilen Ceylanpınar Belediyesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin  son 5 yıllık dönemini incelenmesi sonucu, belediyenin gelir-gider tablosu ve insan kaynakları ile ilgili işlemler üzerinde yapılan incelemede; alınmamış malzemelere milyonlarca lira ödendiği, sahte imzalarla belediyeye mal alınmış gibi gösterildiği, torpilli eleman alımı, açık ihale yerine doğrudan temin ile mal alımı yapıldığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım için gönderdiği park malzemelerini dahi kendileri satın almış gibi fatura düzenlendiği, birçok memurun bankamatik memuru olarak maaş aldığı, sahte evraklar ve  evlilik işleminde kanuna aykırılıklar olmak birçok yolsuzluk ve hukuksuzluk yapıldığı ortaya çıkmıştır. Rapora konu başlıklara bakıldığında; AK Partili eski belediye başkanı Menderes Atilla'nın yakın akrabalarını önce özel kalem müdürlüğüne atadığı sonra bu kişilerin başka birimlerde görevlendirdiği tespit edilmiş ve bir çok kişinin hiç işe gelmeden maaş aldıkları ortaya çıkarılmıştır. 

 Atilla’nın kızı işe gelmeden maaş almış:-Menderes Atilla'nın kızının özel kalem müdür olarak görev yaptığı, 30.06.2015-13.10.2015; mühendis olarak görev yaptığı 13.10.2015-27.03.2019 tarihleri ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yaptığı 27.03.2019-29.03.2019 tarihleri arasında hiç işe gelmediği, mesai takip çizelgesinde isminin dahi açılmadığı 23.11.2018-03.04.2019 tarihleri arasında işe geldiğine dair hiçbir kaydının bulunmadığı ve toplam 251.803,91 TL usulsüz ve fazla ödemede  tespit edilmiştir. 

 Faturaların gerçeği yansıtmıyor:Raporda mal alımı üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili dikkat çeken kısımlarda ise; İncelemelerde bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, alınmamış mal ve hizmet için belediye bütçesinden harcama yapıldığı, ödeme belgelerinde bulunan imzaların sahte olduğu belediye bütçesinden 1.232.983,28 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu, akaryakıttan bilgisayar malzemelerine, çöp kovasından park ve bahçede kullanılacak pek çok malzemede trilyonluk usulsüz alım yapıldığı tespit edilmiştir.

              

İmzalar sahte:– Bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, ödeme belgelerinde bulunan “tüm imzaların sahte olduğu” ve belediye bütçesinden 1 milyon 232 bin 983 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulduğu anlaşılmıştır.

– Kültür Evleri'ne alınan demirbaş malzemeler bizzat sayılarak ödeme belgeleri ile karşılaştırılmış, 291 bin 780 TL'lik eksik malzeme olduğu tespit edilmiştir.

– 229 bin 229 TL'lik araç lastiğin bedelinin ödendiği ancak belediyeye teslim edilmediği  tespit edilmiştir.

– 405 bin 330 TL'lik bitki ve fidan alınımı, 76 bin 700 TL'lik Mega Oyun Grubu ile 5 adet çöp kovası gibi malzemelere toplam 634 bin 545 TL'ye alındığı gösterilmiştir, ancak gerçekte alınmadığı ve belgelerdeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiş ve söz konusu malzemelerin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gönderdiği anlaşılmıştır.

– 128 bin 719 TL bedelli faturada yazılı bulunan malzemelerin belediyeye hiç gelmediği, ödeme emri üzerinde düzenleyen ve harcama yetkilisi bölümündeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir.

– Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce protokol ile park yapımı için Ceylanpınar Belediyesi'ne gönderilen malzemelerin kullanıldığı, hak edişlerden idare malı malzemelerin düşülmediği ve bu suretle yükleniciye toplam 1 milyon 464 bin 65 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulmuştur.

 

– Belediye akaryakıt ihtiyacı için, ihale komisyonu kararı ile 24 ay vadeli 2 milyon litre motorin alımı ve 15 ay süreli 1.5 milyon litre motorin alım ihalesi yaptığı, incelemede 5 milyon 967 bin TL bedelli akaryakıtın gerçekte alınmadığı halde alınmış gibi gösterildiği anlaşılmıştır.

-Yine Belediyenin açık ihale yerine doğrudan temin ile malzeme aldığı ve bu malzeme alım tutarı ise 11 trilyon olduğu tespit edilmiştir.

-2019 yılında Mayıs ayı itibariyle 419 çiftin evlilik işlemlerinin yapıldığı belediyede evlendirme defteri üzerinden yapılan incelemede şaşkınlık yaratan bir gerçek daha ortaya çıkmıştır. Kanun gereği en az 2 kişinin şahitlik etmesi gereken evlilikte tek şahitle nikah kıyılmıştır.

 

İşlem yapılacak mı yapılmayacak mı ?: Müfettişler, alınmış gibi gösterilen 1.2 milyon liralık ve 25 kalemlik malzemeyle ilgili tespitinde ise “Atılan bütün imzalar sahte” olduğu tespit edilmiştir. Müfettişler, bir önceki AK Partili yönetim dönemini kapsayan iddialar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunarak trilyonlarca zarar ve usulsüzlük isim isim açıklanıp zararın temini istenirken, söz konusu kişilerle ilgili kamu adına herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir.

 İşe alımlarda herhangi bir usulsüzlük yapılmış mı? :Bu bağlamda; Rapora konu olan yolsuzluk ve usulsüzlükler hakkında AK Parti Eski Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla ve diğer ilgili kamu görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa söz konusu soruşturma hangi aşamadadır?

İşe alımlarda herhangi bir usulsüzlük yapılmış mıdır? İlgili kanunda göre belli zaman diliminde işe gelmediği için müstafi sayılması söz konusu mudur? Bu durumda kendisine ödenen ücretin rucu edilmesi ile ilgili herhangi bir işlem ve soruşturma yapılmış mıdır?

- Söz konusu personellerin usulsüz bir şekilde işe alınmaları ile ilgili ilgili kamu görevlileri ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?

-   Rapora konu olan taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, alınmamış mal ve hizmet için belediye bütçesinden harcama yapıldığı, ödeme belgelerinde bulunan imzaların sahte olduğu belediye bütçesinden 1.232.983,28 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu, akaryakıttan bilgisayar malzemelerine, çöp kovasından park ve bahçede kullanılacak pek çok malzemede yapılan usulsüz alım ve yolsuzluklar hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

-  Bir bütün içerisinde söz konusu raporu konu alan yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili söz konusu işlemlerde dahli olan kamu görevlileri ve süreçte rol alan kişi ve kurumlar hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5