Şanlıurfa’da Umre kayıtları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığından tarafından 2019-2020 yılı umre programları belirlendi. Konaklama türlerine göre "otel", "yürüme mesafeli", "servisli" tipler için 7, 11, 14, 15, 20 ve 25 günlük umre programları düzenlendi. Kayıtlar ise başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı vasıtasıyla umre için kutsal topraklara gidecek ilk kafile, 15 Eylül'de yola çıkacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, umre yapmak isteyen vatandaşlara büyük imkân sağlayan 3 aylık umre fiyat paketini açıkladı. Geçen yıla göre bin (1000) Riyal kadar indirimin yapıldığı umre kampanyası için kayıtlar sürüyor.

Farklı seçenekleri var

Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Ortaç, Umre yapmak isteyen vatandaşlar için başvuruların başladığını söyledi. Umre kayıtlarıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Ortaç, “Umreye farklı farklı gitme seçenekleri var. Otel grupları ayrılıyor. 1 haftalık var, 11 günlük var, uzun süreliler var. Vatandaşlarımız başkanlığımızın sitesine girerlerse ayrıntılı olarak bilgilendirme alabilirler. Hatta saat ve tarih olarak hepsi belli. Otellerin nereye, kaç kilometre olduğuna kadar ayrıntılar sistemimizde var. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi bizim müftülüklerimizden almanızı tavsiye ediyoruz. Burada uzman arkadaşlarımız var. En azından hata payı riskiniz olmaz. Müftülüklerimiz de internet sitesi aracılığıyla müracaatlarını yapabiliyorlar. Bizde listeler var” dedi.

15 eylül’de uçuşlar başlıyor”

İlk Umre kafilesinin 15 Eylülde yola çıkacağına dikkat çeken Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Ortaç,  “Son müracaatlar 20 Eylül’de var onların da uçuşları 19 Ekim’de. Periyodik şekilde hepsi. 11-14 günlük oteller var. Otelde şu ayrımı yapmak lazım; Haremin etrafında, yani yürüme mesafesinde olmalı. 15 günlükler de yürüme mesafesinde ama biraz daha 1 kilometreye yakın oluyorlar. Bir de 6-7 kilometre mesafedeki oteller var. Onlar için de servislerimiz var. Farkı farklı alternatiflerimiz var. Bunlardan birine başvurabilirler” ifadelerini kullandı.

Umre nedir?

Umre kelimesi, ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Dinî bir terim olarak umre, ‘Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safâ ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadet’ demektir. Ömürde bir defa umre yapmak sünnetir. Hac ibadetinden farkı, bir zamanla sınırlı olmaması, Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevlerinin bulunmamasıdır. Bu bakımdan hacca, "hacc-ı ekber" (büyük hac), umreye de "hacc-ı asgar" (küçük hac) denir. Umrenin iki farzı vardır. İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart, tavaf rükündür. Vacipleri ise sa'y ile traş olup ihramdan çıkmaktır.

Umre ne zaman yapılır?

Umre için belirli bir zaman yoktur, her zaman yapılabilir. Ramazanda yapılması mendup ve daha faziletlidir. Ancak Hanefî mezhebinde "teşrîk günleri" denilen yılda beş gün yani arefe günü sabahından bayramın 4. günü güneş batıncaya kadarki süre içinde umre yapmak, tahrîmen mekruhtur. Diğer üç mezhepte, haccetmeyen kişilerin teşrîk günleri dâhil her zaman umre yapmaları, kerâhetsiz câiz görülmüştür. Haccedenler ise, Mâlikîlere göre bayramın 4. günü güneş batıncaya kadar, Şâfiîler'e göre ise vedâ tavafı dışında haccın bütün menâsiki tamamlanmadıkça umre yapamazlar.

 Umre nasıl yapılır?

 Bulunulan yere göre mîkat sınırında veya Harem bölgesi dışında usulüne göre ihrama girilir. Harem-i şerif'e gelince: "Allahım, senin rızânı kazanmak için umre tavafını yapmak istiyorum. Onu bana kolay eyle ve kabul buyur!" diye niyet edilerek umre tavafı yapılır. Tavaf namazı kıldıktan sonra, "Allahım, senin rızânı kazanmak için umrenin sa'yini yapmak istiyorum. Bana kolaylık ver ve onu benden kabul eyle!" diye niyet edilip Safâ ile Merve arasında umrenin sa'yi yapılır. Sa'y tamamlandıktan sonra, uygun bir yerde saçlar dipten tıraş edilir veya kısaltılır. Böylece umre tamamlanmış ve ihramdan da çıkılmış olur.

 Umrenin farz ve vacipleri nelerdir?

Hanefîler'e göre, umrenin farzları ihram ve tavaf olmak üzere ikidir. Bunlardan ihram şart, tavaf ise rükündür. Şâfiî ve Hanbelîler'e göre bu dört nüsük yani ihram, tavaf, sa'y ve tıraş birer rükündür. Mâlikî mezhebinde ise, ilk üçü rükün, tıraş ise vâciptir. Bu nüsüklerle ilgili hükümler ve umre için ihrama girme yerleri daha önce açıklanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5