Bu haber kez okundu.

Rektör kim olacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 9 üniversite için Rektör Adaylığı Başvuru ilanı yayımladı. O üniversiteler arasında Harran Üniversitesi de yer alıyor. Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Sabri Çelik, yaş sınırı nedeniyle bir daha aday olamayacak. Rektörlük için şuanda çok sayıda kişinin adı geçiyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 9 üniversite için Rektör Adaylığı Başvuru ilanı yayımladı. Balıkesir Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Harran Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesine​​ rektör ataması yapılacak. Dün başlayan rektör aday başvuruları, 18/11/2022 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabilecek.

REKTÖR ÇELİK AYRILIYOR

Bu arada 28 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Sabri Çelik’in önümüzdeki ay 4 yıllık süresi doluyor. Çelik, yaş sınırından dolayı bir daha bu görevi yapamayacak.

GEÇEN DÖNEM 51 İSİM BAŞVURMUŞTU AMA…

Bu arada 2019 yılında Harran Üniversitesi Rektörlüğü için 51 aday YÖK’e başvuruda bulunmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu isimler dışından yani adaylık başvurusunda bulunmayan Sabri Çelik’i rektör olarak atamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte de adaylık başvurusu yapacak isimler arasından mı ya da başka bir isim mi rektörlüğe atayacağı merakla bekleniyor.

İŞTE HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ İÇİN ADI GEÇEN İSİMLER…

Harran Üniversitesi Rektörlüğü için şu isimlerin aday olması bekleniyor: Prof. Dr. Mehmet Akif Altay-Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Abdullah Ekinci-Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İzzet Açar (Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı) Prof. Dr. Hüsamettin Bulut- Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Recep Gündoğan-Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Bekir Erol Ak – Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdulkadir Sürücü-Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Ali Seyrek-Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. M. Tahir Güllüoğlu-Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Celil Abuzar-Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öte yandan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm’ün de adı rektörlük için geçiyor. YÖK AÇIKLAMASI “9 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı” başlıklı YÖK açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı "Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" hükümleri ve "Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar" uyarınca Balıkesir Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Harran Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesine​​ rektör ataması yapılacaktır. Yukarıda zikredilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adaylar aşağıdaki belgelerle 07/11/2022 tarihinden 18/11/2022 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilirler. a) Başvuru dilekçesi b) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi c) Ekte sunulan formatta Rektör Adayı Bilgi Formu d) Profesör olarak çalışş veya çalışıyor olduğuna dair belge e) Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bulunan; "Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışş olmak" şartını sağladığını gösterir belge f) Bulunduğunuz veya son görev yaptığınız Üniversite/Kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesi.”

Kaynak: Urfastar

 

Anahtar Kelimeler:
Rektör Kim Olacak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.