Bu haber kez okundu.

TARIMSAL SULAMAYA ELEKTRİK DESTEĞİ

Şanlıurfa'da faaliyet gösteren çiftçi ve sulama birliklerine Ziraat Bankası tarafından sağlanan sıfır faizli 5 yıl vadeli ve cari borçlar için de sıfır faizli 1 yıl vadeli “Tarımsal Sulama Elektrik Desteğiyle” ilgili bilgilendirme kampanyasının tanıtımı yapıldı. Düzenlenen tanıtım programına, Depsaş Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, Depsaş Enerji Şanlıurfa İl Müdürü Şükrü Bereket ve Depsaş Enerji Tarımsal Sulama Müdürü Yusuf Ergün katıldı. Genel Müdür Karagüzel, yaptığı açıklamada, tarımsal abone sayısının 16 bin 296'ya ulaştığını, borçlu abone sayısı 14 bin 394'e ulaştığını, Şanlıurfa'daki çiftçilerin yüzde 88'inin borçlu olduğunu ve Urfa'daki kayıp kaçak oranın yüzde 35 olduğunu kaydetti. Depsaş Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel kurum olarak iş ve işlemleriyle ilgili açıklamada,"Biz satış şansına sahip bir tedarik şirketiyiz. Türkiye'de her isteyen kişi alış ve satışı yapamaz. Lisans sahibi olan şirketler bu işi yapar. Bizde bölgemizde ve Türkiye'de özellikle 6 ilde ve bunun dışında perakende satış hizmeti sunmaya yetkili bir şirketiz. Lisansımız bu çerçevede bizlere verilmiştir. Bu satışa ilişkin abonelik işlemlerini yaparız, sözleşmeleri yaparız, fatura düzenleriz ve bu faturaları tahsilat işlemlerini yaparız. Depsaş Enerji olarak. Yine EPDK'dan aldığımız linans çerçevesince serbest tüketici hakkı kazanmış müşterilere serbest piyasada enerji satışını sağlarız. Bu hem kendi bölgemizde hem de Türkiye'nin diğer kalan 75 ilinde bu hizmeti sunarız. Eğer tedarikçisini yani anlaşmasını yapmamış olan herhangi bir şirket bir kuruluş, bir ticarethane olan varsada ona enerji verme zorunluluğu bulunan bir şirketiz. Yani biz az önce de belirttiğimiz gibi enerji alırız, burada tüketicilere satarız. Bunlarla alakalı iş ve işlemleri yaparız. Diğer taraftan DEDAŞ ne iş yapar diyecek olursanız. Enerjinin kaliteli bir şekilde dağıtılması için iş ve işlemler yapar. Yeni tesis yapar, bakım onarım yapar, arıza yapar, kaçak tüketimle ilgili kontrolleri yapar ve aydınlatma ile alakalı faturaları düzenler.

SIFIR FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

Tarımsal sulama yapan çiftçilerin ödemediği borçlarla ilgili Ziraat Bankası'ndan sıfır faizli kredi desteği uygulamasına geçildiğini sözlerine akratan Karagüzel, yürütülen çalışma ile ilgili şunları söyledi; "Bölgemizde enerji tedariğini yapmakla görevli bir şirketiz. Hem zorunlu tedarik kısmı var bizim yaptığımız işin. Hemde ikili anlaşmalarla, sözleşmelerle enerji tedariği yapıp sattığımız kısmı var ve bizim abone gruplarımız var. Tarımsal, ticarethane, mesken, aydınlatma gibi abonelere enerji tedarik ediyoruz. Bu konuda Şanlıurfa ilimizde tüketilen elektrik yaklaşık yüzde 35'ini yılına 40'ını tüketen tarımsal sulama aboneleri ile alakalı Ziraat Bankası'nın yürürlüğe almış olduğu sıfır faizli tarımsal enerji kredisini bilgilendirme toplantısında sizlere konuyla alakalı bilgiler sunacağız. Bölgemizde yaklaşık 10 yıllık özelleştirme sürecinde başlangıçta taahhuk sıkıntısı yaşadığımız tarımsal sulama abonelerimizin şuan taahhukları yapılıyor. Ancak tasilatlarıyla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Bununla alakalı da gerek Tarım Bakanlığı, gerek Hazine Bakanlığı, gerek Enerji Bakanlığı ve gerek şirketimizle yürütülen çalışmalar neticesinde tarımsal sulama abonelerine bildiğiniz gibi 2018 yılından beri yüzde 65-36, yüzde 55-45 şeklinde devlet desteği ve çiftçi payı şeklinde ödemeler gerçekleşti. Bu yılda yüzde 35 devlet desteği, yüzde 65'te çiftçilerimiz ödüyor. Buna rağmen çok ciddi alacak stoğumuz var. Bunun çözümü için Hazine Bakanlığı'nın devreye aldığı Ziraat Bankası ile yürütülen geçmiş borçların 5yıl süre ile faizsiz kredilendirilmesi yürürlüğe girmesi gündeme geldi ve şuan da tüm Türkiye'de uygulanmaktadır." Bölgemizde faaliyet gösteren çiftçi ve sulama birliklerine Ziraat Bankası tarafından sağlanan sıfır faizli 5 yıl vadeli ve cari borçlar için de sıfır faizli 1 yıl vadeli “Tarımsal Sulama Elektrik Desteğiyle” ilgili de program sonunda DEPSAŞ Tarımsal Sulama Müdürü Yusuf Ergin tarafından bir sunum gerçekleştirilerek katılım sağlayan gazetecilere brifing verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.