Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kasım Gülpınar, kentte görev yapan basın mensupları ile özel bir mekânda bir araya geldi.

Gülpınar, programda gazetecilerin seçim süreci ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

"Halka büyük şeyler vaat etmek uygun bir şey değil"

Gazetemizden İshak Polat'ın, "Algılara cevap vermekten projelerinizi açıklama fırsatınız olmadı. Büyükşehir belediyesine ilişkin projeleriniz neler? Bu projelerinizi uygulamak için 5 yıl yetecek mi? Sorusunu yanıtlayan Gülpınar, "Algılara cevap vermekten değil, fırsat oluşturarak projelerimizi açıklayabiliriz. Şu an hali hazırda projelerimiz var. Halka büyük şeyler vaat etmek uygun bir şey değil. Geçen sosyal medyada bahsediliyordu. Bozova ile ilgili 5 sene önce bir vaatte bulunulmuş ama bir çivi dahi çakılmamış. Ben o duruma düşmek istemiyorum. Önce ayaklarımız yere basacak.

Kafamda şehircilik anlayışı ve yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız var. Şu anda şehrin oluşmuş bir yapısı var. Geçen dışardan bir misafirim geldi. Diyarbakır ile Urfa'yı kıyasladı. 'Urfa için sen ne yapabilirsin? Öyle çarpık bir yapılaşma var ki. Balıklıgöl'ün 100 metre ötesinde yolsuzluk diz boyu. Ben böyle yolsuzluk görmedim' dedi. Bunların hepsini düzeltmek lazım. Buna belki bir ömür yetmez; ama önce iradeyi ortaya koymak gerekir. Önce paranın israf edilmediği bir belediyecilik anlayışı ortaya koymak gerekiyor" dedi.

"Bizim vizyonumuz başkalarının hayalinde bile yoktur"

Ayakları yere basmadan proje vaadinde bulunmayı uygun görmediğini ifade eden Gülpınar," Belediyenin geliri nedir? Gideri nedir? Gerçek bütçemizi görmemiz lazım. Belediyeler ortaya çıkarak borçlarını açıklasınlar. 2019 yılında ne kadar borçları vardı? Bugün ne kadar oldu? 30 Mart tarihinde bir daha borçlarını açıklasınlar. Borçları azalmış mı yoksa çoğalmış mı? Bir görelim. Şeffaf belediyecilikten bahsediyorum. Biz bunu yapacağız inşallah. İlaçlamaya şu kadar harcadım. Eğer ilacın içerisinde su varsa bunu da anlamak için yolsuzluk ve israf ihbar hattı kuracağız.

Vatandaş ihbar hattına 'ilaçlar fayda etmiyor' diye ihbarda bulunacak. Ya da falan adam belediyenin aracını özel işlerinde kullanıyor derse bakın o zaman göreceksiniz neler oluyor. Bunları görmeden proje vaat etmek istemiyorum. Şehirde dokunamayacağınız yerler de var. Yeni bir yerde modern günümüz şartlarına uygun yeni bir Urfa'da inşa edebiliriz. Kafamda böyle bir planlama da var. Herkesin gıpta ettiği Urfa'da böyle bir mahalle var diyeceği şehircilik anlayışını dünya görecek. Proje konusunda herkes rahat olsun. Bizim vizyonumuz başkalarının hayalinde bile yoktur. Bunu net olarak söylüyorum." şeklinde konuştu.

"Mevsimlik tarım işçileri sorunu istihdamla biter"

Urfa'daki mevsimlik tarım işçileri sorunu ile ilgili soruyu yanıtlayan Gülpınar, "Dışarıdan gelen biri mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını anlayamaz, bilemez. Mevsimlik tarım işçileri; benim amcam, dayım, yeğenim ve kuzenim olabilir. Dışarıdan gelen biri için tarım işçileri bir seçmen veya bir vatandaştır. Bizim kadar meseleye hassasiyetle bakamazlar. Biz mevsimlik tarım işlerini gittik, gördük. Zaten neler çektiklerini biliyorduk. Bunun hem maddi hem de manevi sıkıntıları var. Mevsimlik işçilik kadar insanlık şartlarını zorlayan bir ortam yoktur. Onları o ortamdan uzaklaştırmamız gerekir. Bu da istihdam da olacak bir şeydir. İnsanlara daha farklı gelir kaynakları sağlayabilirsek buradan gidişler azalır. Bu sorunla ilgili maalesef bugüne kadar çok gerekli, yeterli adımlar atılmadı. Hep oradaki şartları iyileştirmeye yönelik adımlar atıldı. Mesele bu değil. Bu da olacak; ama öncelikle oraya gidişlerin engellenmesi gerekir. Bütün temel hedefimizin bu olması lazım." şeklinde konuştu.

"Tanınır olmayan adaylarla seçime girmek riskli olacaktı"

İlçe belediye başkan adayları ve encümen adaylarını belirlerken daha önce AK Parti'de görev yapmış isimlerin neden tercih edildiği ile ilgili soruyu cevaplayan Gülpınar, "Çok suratlı bir şekilde bu işe giriştik. Önümüzde en fazla maksimum 2 aylık bir süreç vardı. Yeniden Refah Partisi, sonuçta bir iktidar partisi değil, 5 yıl önce kurulan bir parti. Gerek amblem açısından gerekse de isim açısından çok tanınır olmayan bir partide çok tanınır olmayan adaylarla işe girişmek çok daha büyük bir risk oluşturacaktı. Urfa'nın siyasi şartları belli. 'Hayaller Paris, bir de gerçekler var' Gerçekleri göz ardı etmemek lazım.

Sadece belediye başkan adayları değil encümen adayları konusunda da çok daha seçici davranmamız gerekirdi; ama bunu bir başlangıç,  bir adım olarak görüyoruz. Bugün mecburiyetten bu şekilde yapıldı; ama 5 seneyi tamamladığımız zaman arzu ettiğimiz şartları o zaman gerçekleştireceğiz. Burada oya endeksli değil; liyakat ve ehliyete endeksi bir kadro oluşturabilirsek o zaman en büyük başarı olacaktır.

Medyatik Şanlıurfa Tarım il müdürü sınıfta mı kaldı! Medyatik Şanlıurfa Tarım il müdürü sınıfta mı kaldı!

Birlikte encümen listeleri oluşturulur işin uzmanları olan mimarlar, mühendisler, şehir planlamacıları encümen listelerine öncelikle alınırsa ondan sonra halkın teveccüh gösterdiği şaibesiz, lekesiz başka adaylarla da takviye ederseniz zaten başarı gelmiş olur. Bugün ince eleyip sık dokuyacak durumumuz yok. 22 yıldır insanların teveccüh gösterdiği bütün imkânların kendisinde toplandığı bir iktidara karşı bugün mütevazı bir şekilde mücadele göstermemiz lazım. Bunu es geçerseniz o zaman başarı beklemememiz lazım. Halkımız bunu bir geçiş süreci olarak görsün. Şartlar bunu gerektiriyor." diye konuştu.

Editör: Mehmet Turan