Şanlıurfa İHH, ilde bir süre önce "İyilik Soğuk Geçirmez" sloganıyla başlattığı kış yardım kampanyası kapsamında hayırseverlerin desteğiyle hazırladıkları; giyim, battaniye, ayakkabı, kömür, soba, oyuncak, kırtasiye ve gıda malzemesinden oluşan 7 tır insani yardım, Şanlıurfa Gap Arena 11 Nisan Stadyumu'nun park alanındaki törenle Suriye'ye uğurlandı.

Vali Salih Ayhan, törende, İslam inancı gereği mazlum ve mağdura yardım etmenin bir görev olduğunu belirtti. Şanlıurfa'nın mültecilere ev sahipliği yapan illerin başında geldiğini hatırlatan Ayhan, "Hamdolsun birlikte yaşama kültürünü inancımızın gereği yaşatmaktayız. Bizler yüzbinlerce kardeşimizi burada ağırlıyoruz. Huzurlu bir şekilde hem de sosyal uyum programlarıyla entegre olarak yaşamlarını sürdürmekteler. Sorumlu olduğum Barış Pınarı Bölgesi'nde sosyal yaşam huzurlu bir şekilde devam ediyor çok şükür. Şanlıurfa İHH’ya, destek olan ve yardımlarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu. Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat da mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkan bir devletin evladı olduğu için çok mutlu olduğunu ve bu güzel yardım çalışmalarından dolaya Şanlıurfa İHH’ya çok teşekkür ettiğini ifade etti.

BAŞKAN KUŞ, TARİHİ ÇARŞILARDA ESNAFLA BULUŞTU BAŞKAN KUŞ, TARİHİ ÇARŞILARDA ESNAFLA BULUŞTU

Şanlıurfa İHH Başkanı Behçet Atila ise tören de; Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir basın açıklaması okudu ve Şanlıurfa İHH olarak ta bugün Telabyat ve Rasulayn Bölgesine 3, Kilis-Azez-Cerablus Bölgesine 2 ve İdlib Bölgesine de 2 olmak üzere piyasa değeri yaklaşık 4.900.000 TL (dörtmilyondokuzyüzbinTL) olan 7 TIR insani yardım malzemesi sizlerle beraber uğurlayıp yola çıkarıyoruz. Bugün ki bu 7 tırlarımızda battaniye, yorgan, giysi, ayakkabı, soba, kömür, ev eşyaları, çocuk oyuncakları, kırtasiye vb insani yardım malzemeleri mevcuttur. Bu yardımlar sizlerin destek ve katkıları ile toplandı. Şanlıurfa İHH olarak 4 Tır, Akçakale İHH’mız 2 Tır, diğer ilçelerimiz, Harran Ulaslararası Öğrenci Derneği HÜDER ve Urfa’da yaşayan Suriyeli muhacir kardeşlerimizden müteşekkül Hemlet Nehnu Meekum (Biz Sizinleyiz Komisyonu)nun da 1 Tır katkısı ile topladığımız bu 7 Tır da, bu iyilik hareketinde katkısı olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz, Kampanyamız devam ediyor. Beklentimiz bu kış yardım kampanyamıza destekler devam etsin. Buradan dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu ve asla yalnız bırakmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz" ifadelerini kullandı. En son İl Müftüsü Ramazan Tolan’ın yaptığı duanın ardından tırlar Suriye’ye uğurlandı. (HABER MERKEZİ)