Binlerce Fıstık Ağacı Ölecek!
 Şanlıurfa'da aylardır kulaktan kulağa dolaşan bir iddia gerçek çıktı. Limak Çimento Fabrikası, Kırkpınar ve Korukezen köylerindeki meraları taş ocağı olarak kullanacak. 10 gün içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na itirazın iletilmemesi halinde artık geriye dönüş de olmayacak. Bugüne kadar bazı köylüler bu yönde duyum aldıklarını, meralarının çimento fabrikasına verileceğini iddia ediyordu. Bu bölgede maden ocağının açılması halinde fıstık ağaçlarının eski verimi vermeyeceğini ve fıstıkların eskisi gibi kaliteli olmayacağını kaydeden köylüler, bu girişime tepkiliydi. Ancak korktukları başlarına geldi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, köylerinin meraları Limak Çimento Fabrikası'na verildiği bildirildi.

GİZLİLİK İÇERİSİNDE YÜRÜTÜLMÜŞ OLMALI

Limak Çimento'nun bu talebi karşısında, Mera Komisyonu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün fıstık bölgesindeki bu meranın çimento fabrikasına verilmesine nasıl göz yumdukları hala bilinmiyor. Ancak köylülerin tepkisiyle karşılaşmamak için bu tahsisi büyük bir gizlilik içerisinde yürüttükleri kesin. Bölgede hayvancılık canlı olmayabilir ama diğer illerde olduğu gibi Orman Bölge Müdürlüğü bu merayı da bölgenin şartlarını göz önünde bulundurarak en fazla yetişen ağaç hangisiyse buraya dikebilirdi. Diğer illerde mera vasfını yitirmiş arazilere Orman Müdürlükleri gelir getiren ve kolay yetişebilen ağaçlar dikip, kendilerine ekonomik getirisi olsun diye köylülere teslim ediyor. Ancak 
Şanlıurfa'da bu durum tersine işliyor. Daha önce de Yaylacık Köyü başta olmak üzere birçok bölgedeki mera arsa vurguncularına kaptırılmıştı. Köylülerin tepkisi üzerine de olay yargıya intikal etmişti.

KÖYLÜ AĞAÇLANDIRMAYA YANAŞMADI İDDİASI

İddiaya göre bin 100 dönüm mera arazisi Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılıp işletmesi köylüye tahsis edilmek istendi. Ancak köylü bu duruma yanaşmadı. 
Limak'la temasa geçen köydeki bazı söz sahibi kişiler de arazinin taş ocağına dönüştürülmesine çanak tuttu.

İŞTE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK'TEN GELEN KARA HABER!

Ağustos ayının 11'inde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden şu açıklamanın yapıldığı ortaya çıktı: 
Şanlıurfa İli Karaköprü ilçesinde Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş.tarafından yapılması planlanan 3307093, 3307094 Erişim No lu I-b Grubu Killi Kireç Taşı ve 3307095, 3307096 Erişim No lu I-b Grubu Marn Ocağı projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on (10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde ŞANLIURFA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1